Autor Stephen King

Autor Stephen King

Autor zdjęcia: Jay Cross

Stephen King to autor, którego nie potrzeba nikomu przedstawiać. Tak naprawdę każdy jest obeznany tematyką jego podręczników. Jeśli nie dzięki bezpośredniej lekturze, to dzięki ekranizacji podręczniki czy opowieści. Historie utworzone poprzez Stephena Kinga to dzisiaj rozwiązania klasyczne gatunku. Każdy zna oraz ceni również te, jakie bezpośrednio nie łączą się z jego tradycyjnym stylem. Chodzi tu głównie o „Zieloną Milę” a także „Skazanych na Shawshank”, czyli opowiadania mistrza grozy, szeroko rozpoznawalne dzięki głośnym ekranizacjom.

Niecodzienna niepokój

Stephena Kinga cechuje głównie lekkie pióro. W jaki sposób niewielu kto umie porwać czytelnika. Zaciekawienie książką jest wielowymiarowe, gdyż wielokrotnie King porywa częściami obyczajowymi książki. To bardzo dobrze dowodzi o jego warsztacie pisarskim, jeżeli opis zwykłego dnia bohatera być może tak ciekawe, że aż nie sposób oderwać się od lektury. Jednak na obyczajowości się niemal nigdy nie kończy. Do świata znanego powszechnym amerykańskim rodzinom zwykle wkrada się zło. Wyjątkowo często zło jest nie z tego świata. Oczami bohaterów czytelnik może przeżywać przygody, jakie nie mogłyby się wydarzyć w prawdziwym świecie. Najbardziej ciekawe w książkach Stephena Kinga jednak jest to, że nie jest to typowa groza, jaka poprzez przerażajace opisy ma wywołać uczucie przerażenia. Ona jest bardzo wyrafinowana. Czytelnik czuje to połączenie z bohaterem, że wręcz przeżywa jego emocje a także jest to to, co wyróżnia twórczość Stephena Kinga. Naprawdę, aby tak dobrze opisać jak również wciągnąć do świata należy mieć duże predyspozycji, a opisywany autor jest tych predyspozycje podręcznikowym przykładem.

Różna tematyka

Jeżeli ktoś będzie zarzucał Stephenowi Kingowi, że jego podręczniki opowiadają w kółko o takim samym, można będzie temu komuś bez lęku założyć kłamstwo. Literaturę Kinga równie wciągają, jednakże opowiadają o różnych ludziach oraz różnych przypadkach. Tak, niektóre do siebie nawiązują, albo są kontynuacjami, jednak w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że to ciągle ta sama przeszłość. Wszystkie nawiązania są po prostu uśmiechem autora dla miłośników. Na przykład w książce „Dallas ’63” bohater dostaje się do miasteczka, w którym działy się imprezy z powieści „To”. Nie ma to jednak większego związku z fabułą. W książkach Stephena Kinga możemy spotkać się z tematyką podróży w czasie, morderstwa, nadprzyrodzonych zdolności, przybyszy z innego wymiaru czy też niecodziennych okoliczności przyrodniczych. Umiejętne połączenie tych wątków to coś, co wyróżnia autora pośród innych. Literaturę Stephena Kinga, chociażby na ogół wielostronicowe, są jednymi z przyjemniejszych oraz łatwiejszych książek, z którymi można się spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>